Creatures of the Night
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Creatures of the Night

Life through the scarlet eyes of the undead...
 
ИндексТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Вампирите- произход и общи черти

Go down 
АвторСъобщение
Alucard
The True Immortal Vampire
Alucard


Брой мнения : 88
Registration date : 24.10.2007

Вампирите- произход и общи черти Empty
ПисанеЗаглавие: Вампирите- произход и общи черти   Вампирите- произход и общи черти Icon_minitime2007-10-24, 19:09

Най-общото определение, което можем да дадем на вампирите в митологията е немъртви същества, които пият човешка кръв. Казвам в митологията, защото съществува и терминът енергиен вампир, който няма да бъде обект на разглеждане в този форум. Терминът "вампир" става известен през 18 век от Балканския фолклор. Но днешните вампири са далеч от някогашните вярвания.
Още от дълбока древност хората са вярвали в съществуването на зли същества, които се хранят с кръвта им. Първите такива се появяват още в персийската митология, по-късно в тези на Дрвена Елада и Рим. Те представляват по-скоро зли духове, отколкото съживени трупове, но идеята за кръвопийството се появява именно тогава. Все пак, за родина на вампирите се смятат Балканските страни. В тях това са вещици, самоубийци, обладани от зъл дух хора или ухапани от вампир, които не са нито живи, нито мъртви.
Почти невъзможно е да се създаде единно определение на вампирите. Техните черти и способности са почти коренно различни във всяка митология. Днес най-разпространено е описанието на трансилванските вампири- бледи, с дълги нокти. Българските вампири имали само една ноздра, докато мексиканските имали голи черепи вместо глави. За вампирите от Rocky Mountains се вярва, че смучели с нос кръвтта на жертвите си от ушите им. Някои описания твърдят, че вампирите са само червенокоси.
За радост повечето митологии са единни за зашитата срещу вампири. Свещени предмети, чесън, слънчева светлина и светена вода определено действат, а един от по-неизвестните, но определено ефективни начини е употребата на дива роза- тя ги наранява, а в някои вярвания немъртвите не могат да преминат покрай нея. Освен това, внимавайте кого пускате вкъщи- смята се, че вампирите не могат да влязат в нечия къща, освен ако не са поканени.
Това е от мен засега. Надявам се да съм ви предоставил нови и интересни факти. Ако смятате, че съм изпуснал нещо или съм допуснал грешка, кажете. Всяка поправка или забележка е добре дошла.
Върнете се в началото Go down
https://childrenofthenight.bulgarianforum.net
 
Вампирите- произход и общи черти
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Creatures of the Night :: Вампири :: Развитие през вековете-
Идете на: